// Golden Vision Music & Art Festival 2013 //

4

Inicjatywa tego wydarzenia powstała rok temu. To właśnie w 2012 roku zobaczyłam pierwsze facebook’owe informacje, plakaty głoszące, że na ziemi węglem umorusanej odbędzie się festiwal Golden Vision. W jeden wieczór muzyka i sztuka łączą się nicią nierozerwalną. Tak było i w tym roku. Miejsce pozostało niezmienne, czyli huta Uthemanna wita raz jeszcze spragnionych sztuk wszelakich. 

Pierwsze moje wrażenie było mieszane – mało ludzi, cisza i budynek do którego człowiek boi się wejść, bo a nuż coś się zawali. Pierwszym zespołem, który wystąpił na scenie awangardowej była grupa Magnetofon. Chłopaki grali covery Radiohead i Brygady Kryzys. Dwa kolosy muzyki, których granie jest o tyle trudne, że trzeba sprostać wymaganiom publiki. Nie zawiodłam się, bo utwory były świetnie zaaranżowane – z werwą, żywiołowością.

6

Po godzinie grania na scenę zawitał zespół Worms of Senses. Wokalista na początku stwierdził, że nie grają ostrego rocka. Kłamstwo! Grupa zaprezentowała muzykę lekko punkową z dużą ilością ostrego  rocka. Frontmen skakał po scenie, wygłupiał się jak Kurt Cobain, co wprawiało w zachwyt z dużą dozą melancholii, bo kto teraz tak się zachowuje na polskiej scenie?  

16

17

Pora na przedstawienie sceny Młotownia gdzie w piwnicach huty Uthemanna rozbrzmiewały nuty tajemnicze i pełne uroku. Piszę o Madafadaboi. Rudowłosa dziewczyna śpiewała jak wokalistki zespołów uprawiających muzykę witch house. Piosenka, która mnie urzekła podobna była do tej z repertuaru White Ring. Kolejne grupy prezentowały w piwnicy huty dźwięki dubstepowe, elektroniczne, które działały energetyzująco jak kubły kawy.

13

Przy pisaniu o tym wydarzeniu nie można zapomnieć o sztuce. W podziemiach, uczestnicy festiwalu mogli zakosztować dzieł artystów z Katowic. Nie zabrakło grupy Negatyw (całkiem dobrze znanej bywalcom Gugalandra), która  prezentowała jaskinię wypełnioną obrazami podobnymi do tych Jacksona Pollocka. Papierowa grota została otoczona drewnianymi płytami pomalowanymi w czarno-białe linie. Uczestnik siadał na obrotowym krześle zrobionym z drutu. Jak sam artysta, Łukasz Pallado mówi: ,,człowiek ma mieć wrażenie, że siedzi na rysunku”. W głębi siedziska została umieszczona lampka, która była jedynym oświetleniem. Myśl przednia, mimo, że moja fotografka zaliczyła glebę ;)

9

W kolejnym pokoju, umieszczono zdjęcia ludzi stojących na tle garaży w wykonaniu Wojciecha Kukuczki, Katarzyny Zioło we współpracy z Mateuszem Soleckim. Pomysł świetnie dopełniony dźwiękami ulicy i stojącej blachy falistej, która miała imitować te prawdziwe garaże. Uczestnicy mogli sobie zrobić zdjęcia na wzór tych prezentowanych na ścianach huty i poczuć się jak w Nowym Jorku albo innym amerykańskim mieście.

8

Ciekawym elementem były porozwieszane origami na korytarzu prowadzącym do sceny Młotownia. Wraz ze światłem tworzyły bajeczną ozdobę dla ciemnej i ponurej huty.

12

Koło sceny piwnicznej można było wejść po schodkach do prowizorycznej galerii. Wiszące twarze, obrazy, stara szafka z malunkami wewnątrz jej komór – to dzieła, które warto było zobaczyć.

1

3

2

Niestety, jest jedna wada tego wydarzenia. Otóż, nigdy, a to nie był  mój pierwszy koncert spotkałam się z tak małym zainteresowaniem muzyką. Nie chodzi o to, że ludzi nie było, bo było ich całkiem sporo, ale niektórzy woleli być na dworze i pić piwo lub zajadać się różnościami. Widok smutny, a tym bardziej, że dobra kapela grała dla pustej sali. Pardon, dla mnie, koleżanki i dźwiękowca.

Pomysł na festiwal jest świetny, ale miejsce odstrasza ze względu na utrudniony dojazd. Może także wprawić allergików w stan furii. Mimo tych małych przytyków, festiwal Golden broni się muzyką i sztuką, których poziom jest całkiem dobry. Z ciekawością czekam na kolejną edycję. 

 

Jedna uwaga do wpisu “// Golden Vision Music & Art Festival 2013 //”

  1. moda na industrial jak każdy trend powoli przemija, tak mi się coś zdaje, ale pamiętajmy, ze zabrakło sceny hip hop, która przyciągała ziomków na poprzednie imprezy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s